Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Lokal Anestezi

Spinal Anestezi Nasıl Yapılır?

Anestezi Öncesi Yapılan TestlerGenel AnesteziGenel anestezi, hastanın hayati fonksiyonlarında farklılık olmaksızın, geçici bilinç kaybı yaşamasına ve reflekslerinde azalmaya neden olan tıbbi uygulamadır. Genel anestezi kişide geçici şuursuzluğa yol açarak, operasyon anında ağrıya maruz kalmasını ve operasyon uygulamalarının farkında olmamasına yol açmaktadır. Ameliyat anında uygulanan genel anestezi ile hastaya konfor ve kas gevşemesi sağlayarak müdahalenin daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olur. Genel anestezinin uygulanma amacı, cerrahide uygun şartların sağlanması ve hastanın güvenliğinin korunmasıdır.

Genel Anestezi

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Hastaya öncelikli olarak damar yolu açılarak serum verilir, göğüs üzerine alıcılar yapıştırılır ve bu sayede kalp ve dolaşım merkezi takip edilir. Kola tansiyonu takip etmek için tansiyon aleti takılır, parmak uçlarına ise oksijen oranını ölçen aletleryerleştirilir.

Bu aşamalarda ameliyatı gerçekleştirecek ekip tüm hazırlıklarını tamamlar. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra hastaya maske ile %100 oksijen solutulur ve damar yolu ile beyne etki sağlayacak anestezik madde uygulanır, hasta birkaç saniye sonra uyku haline geçer.

İşlem anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Hastanın soluk borusuna laringeal maske ya da tüp bağlanır. Hastanın solunumu anestezi aleti tarafından gerçekleştirilir. Ameliyat devam ettiği sürece hastaya anestezik madde ve oksijen verilir. Daha sonra mide koruyucu, kas gevşetici ve salgıları azaltan bir takım ilaçlar gerektiği dozlarda uygulanır. Uygulanan ilaçlar hastanın refleks ve bilinç fonksiyonlarını yok eder.

Ameliyatın tamamlanması ile anestezik gazlar geri çekilir, kas gevşetici ilaçların tersi verilir. Bu sayede hasta kendi nefes alıp vermeye başlar. Tüp çıkarılarak, hastanın şuurunun açılması ve refleks hareketlerinin geri gelmesi beklenir. Hasta yöneltilen sorulara cevap verecek düzeye geldikten ve ayıldıktan sonra odasına alınır. Ameliyat devam ettiği sürece hastanın nabzı, tansiyonu ve diğer bütün değerleri takip edilir, gerek duyulduğu zaman hastaya müdahale edilir.

Genel Anestezinin Avantajları:

  • Gene anestezinin uygulanma süresi çok kısa olduğundan, acil durumlar için diğer anestezilere oranla daha güvenlidir ve daha fazla tercih edilir.
  • Genel anestezi kullanılan operasyonlarda tansiyon rahatlıkla kontrol edilmektedir
  • Hastanın solunumu daha kontrollü gerçekleşmektedir.

Genel Anestezinin Dezavantajları:

Genel anesteziye bağlı olarak gerçekleşecek dezavantajların oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Anestezi deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirildiğinde dezavantaj oluşma ihtimali daha da azalır.

  • Operasyondan sonra bazı vakalarda ağrı yaşanabilir ve kontrol altına almak güçleşebilir
  • Aspirasyon gelişme olasılığı genel anesteziye bağlı gelişen en önemli risktir. Aspirasyon akciğer iltihabına yol açabilir. Aspirasyon riskini azaltmak için operasyondan 8 saat öncesine kadar bir şey yiyip içmemek gerekir.


Genel Anestezi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

1 Yorum Yapılmış "Genel Anestezi"

Admin

Genel Anestezi hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Genel Anestezi konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Anestezi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014