Epidural Anestezi ve Yan Etkileri
19 Haziran 2024

Epidural Anestezi ve Yan Etkileri

Epidural, vücutta belirli alanlarda oluşan ağrı iletimini engelleyen, bölgesel anestezi türünde bir anestezidir. Mutlaka deneyimli bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Epidural anestezi ile cerrahi girişim yapılmasına müsaade edecek kadar ağrı azalması ve kas gevşemesi sağlanır.

Epidural Anestezinin Tarihçesi

Epidural anestezi ilk olarak 1942 yılında doğum eylemi anında oluşan ağrıları azaltmak için kullanılmaya başlanmıştır. Ancak günümüzde epidural anestezinin gebe kadınlar tarafından fazlaca tercih edilmesi ile yaygın bir teknik haline gelmiştir.

Epidural Doğumun Yararları Nelerdir?

Epidural anestezi doğumun her evresinde ağrıyı hafifletir ve annenin bilincinin herhangi bir şekilde kapanmasına neden olmaz. Bu sayede anne doğum anına tanıklık eder ve bebeğini bilinçli bir şekilde karşılar. Hasta için oluşturabileceği en önemli yan etki baş ağrısına yol açmasıdır. Epidural nedeni ile ortaya çıkan baş ağrısı kendiliğinden kaybolacağı gibi ufak bir müdahale ile de engellenebilir. Doğum anında sezaryene geçiş yapılması gerektiğinde risk oluşturabilecek bir anestezi değildir.

Epidural Doğum Ne Zaman Tercih Edilmelidir?

Anne eğer doğum anına tanıklık etmek istiyorsa annenin tercihi doğrultusunda epidural anestezi uygulanabilir. Anne ya da bebekte epidural anestezi uygulanacak herhangi bir risk faktörü yoksa bütün doğumlar için uygun bir yöntemdir.

Epidural Doğumun Bebekler Üzerindeki Etkisi

Anne karnındaki bebek açısından tekniğine uygun yapılan genel anestezi ve epidural anestezi arasında güvenlik yönünden herhangi bir fark bulunmamaktadır. Fakat epidural anestezi normal doğum anında gerçekleşen ağrı ve sancıyı kestiği için bebek açısından daha güvenli ve konforlu bir doğum tekniğidir.

Epidural Doğum Hangi Şartlarda Uygulanır?

Epidural anestezide esas olan en az yan etki ile doğum anında oluşabilecek ağrıyı gidermektir. Amaç ağrıya yol açan sinirleri bir süre bloke etmektir. Ancak anestezinin gerçekleştirilebilmesi için bazı şartlar gereklidir;

  • Gebelik döneminin sağlıklı geçmesi
  • Rahim ağzının en az 3 - 5 santimetre açılması
  • Bebeğin geliş pozisyonun baş olması ve tek gebelik şartı
  • Gebeliğin 38 haftasını doldurmuş olması
  • Annenin epidural anestezi için izin vermesi
Epidural Doğumdan Sonra İyileşme Süresi

Diğer doğum tekniklerine göre epidural doğumda hasta daha kolay toparlanır ve bebeği ile daha çabuk iletişim kurabilir. Hastanın iyileşme süresi genel anestezi uygulanarak yapılan doğumlara oranla daha hızlı olur.

Epidural Anestezi Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Epidural anestezi ile doğumun gerçekleştirilebilmesi için anne adayının kesinlikle ruhen ve bedenen kendini hazır hissetmesi gerekir. Eğer anne kendini doğum için tam olarak hazır hissetmiyorsa epidural gerektiği kadar başarılı olmayabilir. Anne ve bebeğe ait gelişebilecek risk faktörleri varsa epidural anestezi tercih edilmez. Epidural anestezi bel bölgesinden uygulanan bir tekniktir. Eğer annenin bel bölgesi ile alakalı bir sorunu varsa yine uygun bir teknik değildir.

Epidural Anestezinin Yan Etkileri

Epidural anestezi, her tıbbi müdahalede olduğu gibi bazı yan etkilere sahip olabilir. En yaygın yan etkiler arasında şunlar bulunur:

  • Baş ağrısı: Epidural sonrası baş ağrısı yaygın bir yan etkidir ve genellikle kısa sürede geçer.
  • Kan basıncında düşüş: Epidural anestezi kan basıncını düşürebilir, bu yüzden sürekli izlenmelidir.
  • Sırt ağrısı: Uygulama bölgesinde geçici sırt ağrısı olabilir.
  • İdrar yapma zorluğu: Geçici idrar yapma zorluğu yaşanabilir.
  • Sinir hasarı: Nadir de olsa, sinir hasarı riski vardır.
Sonuç

Epidural anestezi, doğum sırasında ağrıyı hafifletmek için etkili ve güvenli bir yöntemdir. Ancak, her tıbbi müdahalede olduğu gibi, epidural anestezinin de yan etkileri ve riskleri olabilir. Bu nedenle, epidural anestezi uygulanmadan önce doktorla detaylı bir şekilde konuşulmalı ve tüm olası riskler değerlendirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anestezi Muayenesi

Anestezi Muayenesi

İnhalasyon Anestezikleri

İnhalasyon Anestezikleri

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Bölgesel Anestezi

Bölgesel Anestezi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel Anestezi Ne Kadar Güvenilir?

Genel Anestezi Ne Kadar Güvenilir?

Spinal Anestezi Nasıl Yapılır?

Spinal Anestezi Nasıl Yapılır?

Anestezi Nedir?

Anestezi Nedir?

Anestezi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anestezi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?