Anestezi Bölümü Özellikleri ve Bölümü Bitirmenin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Anestezi Bölümü Özellikleri ve Bölümü Bitirmenin Faydaları Nelerdir?

Anestezi bölümü ameliyat sırasında hastanın uyutulması ve tıbbi konularda hekime yardımcı olacak sağlık elemanlarının yetiştirildiği bölümdür. Anestezi teknisyeni diye adlandırdığımız bu kişiler devlete, üniversitelere ya da özel hastanelere görev yapabilmektedir. Günümüzün mesleklerinden olan anestezi teknisyenliği için elemana ihtiyaç olması nedeniyle mezunlar kısa sürede iş bulabilmektedir. Birçok öğrenci anestezi bölümünü işitmekte fakat bölümle ilgili bilgisi olmaması nedeniyle seçmekte kaygı duymaktadır. Bu nedenle bu yazımızda anestezi bölümü hakkında bilgi arayanlar için gerekli olan yeterli bilgiyi sağlayacağız.

Anestezi bölümünün amacı: Anestezi bölümünde amaç ameliyat sırasında hekime yardımcı olacak, hastanın uyutulması ve benzeri durumlarda ameliyatta bulunacak sağlık elemanlarının en iyi şekilde yetiştirilmesidir. Bu bölümde anestezi teknisyeni gerekli bilgileri ve becerileri edinerek sağlık elemanı olmayı hedefler.

Anestezi bölümünde bu mesleği yapmayı hedefleyenler için belli başlı bazı özellikler gerekir. Kişi meslek seçiminde ince eleyip sık dokumalıdır. Mesleğe uygunluk ilerleyen dönemler için önemlidir. Anestezi bölümü için kişide olması gereken özellikler ise şunlardır;
 • Öncelikle anestezi teknisyenliğini düşünen kişinin biyoloji ve fen gibi derslere ilgili olması çok önemlidir.
 • Göz ve el koordinasyonunun gelişmesi ve ilgi de önemlidir.
 • Bu bölümü seçmeyi düşünen kişinin insanlarla iş birliği ve uyum içerisinde çalışmayı becerebilmesi gerekir.
 • Kişinin bedeni güçlü ve dayanıklı olmalıdır.
 • Kendisine söyleneni hemen kavramalı ve yazılanı da aynı şekilde anlama yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Kişinin göz sağlığı ile ilgili herhangi bir önemli sorun bulunmamalı, dikkatli, sorumlu ve olası şeylere karşı da tedbirli olmalıdır.
 • Anestezi teknisyeni olmak istiyorsa kişi güler yüzlü ve sabırlı olmayı başarmalıdır.
Anestezi bölümü okuyanların görevleri
 • Anestezi teknisyeni ameliyat esnasında anestezi ile ilgili işlerde hekime yardımcı olmakla görevlidir.
 • Anestezi esnasında kullanılacak araç ve gereçleri hazırlamaktadır.
 • Hastayı ameliyata hazırlamakta ve hastanın özelliğine bağlı olarak uyutmadan önce cesaret iğnesi yapmaktadır.
 • Anestezi teknisyeni doktor kontrolü ile hastanın yaşına, kilosuna ve sağlık problemine göre uyutucu madde vererek hastayı uyutur.
 • Hastanın genel sağlık durumunu incelemekle görevlidir.
 • Tüm cerrahi vakalarda hastaya doktor kontrolünde genel anestezi uygular.
 • Ameliyat süresi boyunca hastanın genel durumunu gözler.
 • Herhangi bir komplikasyon görülürse bu durumda doktorla birlikte hastaya müdahale edebilir.
 • Hastanın uyanmasını takip eder ve uyandıktan sonra hastanın genel sağlık durumunu da kontrol eder.
Anestezi bölümünde kullanılan aletler ve malzemeler

Anestezi teknisyeni ameliyatlarda doktor kontrolünde hastayı uyutan kişidir. Ayrıca ameliyat süresince ve hasta uyanıncaya kadar geçen sürede de hastanın genel sağlık durumunu izler. Anestezi bölümü okuyanlar yukarıda saymış olduğumuz görevleri yerine getirir. Bu görevleri uygularken de şu alet ve malzemeleri kullanırlar.
 • Anestezi cihazı
 • Laringoskop
 • Endotrakeal tüp (İçinde gazların bulunduğu tüp)
 • Anestezi ile ilgili ilaçlar
 • Oksijen ve azot protoksit (Bunlar hastaya mutlaka verilmesi gereken gazlar)
 • Halotan, Forane, Sevorane (Bunlar uyuşturucu türü gazlardır ve gerek duyulursa kullanılır)
 • Maske, aspiratör, airway, alkollü pamuk, turnike, flaster ve kol bağı da kullanılan araç ve malzemeler arasında yer almaktadır.
Anestezi bölümü ile ilgili diğer bilgiler

Anestezi bölümü mezunları ameliyat yapılan tüm sağlık kurumlarında çalışabilmektedir. Bu kişiler kokunun yoğun olduğu kapalı bir ortamda çalışmakla birlikte, hastalarla, hemşirelerle, doktorlarla ve diğer tüm sağlık personelleri ile iletişim halindedirler. Anestezi teknisyeni olarak çalışan anestezi bölümü mezunları devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, doğum evlerinde, özel kliniklerde ve üniversite hastanelerinde çalışma imkânı bulabilmektedir. Bölümün avantajı ise kolayca iş bulunabilmesi ve bu meslekle ilgili mezunlara gerek duyulmasıdır. Sağlık söz konusu ise her zaman bu alanda çalışanlara ihtiyaç duyulacaktır.

Gelelim en önemlisi ve en merak ettiğiniz soruya eminim ki birçoğunuz bu mesleği seçmek için hangi eğitim yolunu izlemem gerekiyor? Diyorsunuzdur. Anestezi bölümünü seçmek istiyorsanız ilk öğretim 6-7-8. Sınıflarda gerçekleştirilen SBS sınavı sonucuna ve yıl sonu başarı puanının da eklenmesi ille elde edilen Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına sahip olmaktır. Anestezi bölümü için eğitim süresi 4 yıldır ve bu süre sonunda mezun olanlar ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilmektedir. Ön lisansı tamamlayan öğrenciler için de mesleğin kapısı açık ve iş bulma olanakları da geniştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

meryem tekin

25 Nisan 2024 Perşembe

ben 11. sınıf öğrencisiyim. meslek lisesinde hasta ve yaşlı bakımı bölümü okuyorum. benim kafamda planım varaslında sizinle de paylaşaym. ygs ye girip barajı aştıktan sonra 2 yıllık sınavsız geçiş haklarımız veriliyor. ordan 2 yıl alıp sonra da dgs ye girip 2 yılda oradan okuyup 4 yıllık üniversite eğitimimi tamamlamiş olacağım.sizce bunlarla yola çıkarsam biryerlere ulaşabilir miyim cevap bekliyorum yardımcı olunn.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, planın gayet mantıklı ve hedeflerine ulaşman için iyi bir yol haritası çizmişsin. Meslek lisesinden sonra sınavsız geçiş hakkını kullanarak önlisans programına devam etmek ve daha sonra DGS ile lisans programına tamamlamak, sana hem teorik hem de uygulamalı bilgi kazandırır. Bu yolla bir yerlerde başarıya ulaşman mümkün. Ancak, her adımda disiplinli ve kararlı olman önemli. Başarılar dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Genel Anestezi Nedir?

Genel Anestezi Nedir?

Editörün Seçtiği

Anestezi Muayenesi

Anestezi Muayenesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Anestezi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anestezi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Spinal Anestezi Özellikleri

Spinal Anestezi Özellikleri

Bölgesel Anestezi

Bölgesel Anestezi

Epidural Anestezi ve Yan Etkileri

Epidural Anestezi ve Yan Etkileri