Anestezi Teknisyeni Görevleri ve Özellikleri
11 Temmuz 2024

Anestezi Teknisyeni Görevleri ve Özellikleri

Anestezi Teknisyeni, hastaların uyutulma işlemi ile ağrıya duyarsız hale getirilmesini ve hekim tarafından talimatlara uygun olarak, anestezi işlemlerinde doktora yardım eden mesleki elemanlardır. Anesteziyi oluşturan maddelere anestezikler, ilgili uzmanlık alanına ise anestezibilim (Anesteziyoloji) denilir. Anestezi, duyumsama yokluğu ve geçici bilinç kaybıyla beraber duyu merkezlerinin ortadan kaybolmasıdır. Anestezi teknikeri, hastaların uyutulmasıyla alakalı tıbbi formları hekimin gözetiminde uygular. Tüm cerrahi vakaların hastanın genel anesteziyle ilgili bütün işlemi yaparlar. Hastaların genel sağlık faaliyetlerini inceler, yaş, cinsiyet, kilo ve yapısal durumuna göre anestezi (Narkoz) uygular ve hastayı uyutur. Hasta ameliyata hazır hale gelince doktora haber verir, ameliyat süresince hastanın hayati fonksiyonlarını adım adım izler, eğer bir komplikasyon oluşursa, doktorla birlikte müdahalesini yapar.

Hastayı uyandırma sırasında nezaket eder ve genel sağlık durumunun kontrolünü yapar. Tıbbi yöntemler dahilinde gerekli olan işlemleri ve sağlık durumunu titizlikle yerine getirirler. Anestezi teknikeri olmak isteyen kişinin eli ve parmak kabiliyetine istinaden, devamlı ayakta kalması gerekeceğinden buna mâni olacak bedenen engeli bulunmaması, görme yoksunu olmaması, titiz olması, hızlı karar vermesi, dikkatli ve sorumluluk alacak birinin olması her açıdan gereklidir. Tüm sağlık kurumlarında, devlet hastaneleri, özel hastaneler, doğumevleri, üniversiteler ve özel kliniklerde çalışılabilirler. Sağlık meslek lisesi kontenjanında olan dört yıllık "Anestezi Teknisyenliği" bölümünden mezun olanlar "Anestezi Teknisyeni" unvanını almaktadırlar. Anestezi de bulundurulan Aletler; Anestezi cihazı, aringoskop, Endotrakeal tüp, Anestezi ilaçları, Oksijen, azot protoksit, Halotan, Forane, Sevorane, Maske, Airway, Aspiratördür.

Ameliyat sonrası, hastanın ameliyathaneden yoğun bakım ünitesine usulüne uygun olarak naklini sağlar. Hastayı yoğun bakım ünitesi hemşiresine teslim eder. Oksijen, azot protoksit bombalarının kontrolünü yapar. Anestezi cihazında arızayı, anestezik maddeyi, anestezide kullanılması gerekenleri yardımcı ilaçların malzemelerinin eksiğini anestezi uzmanına zamanında bilgi verir. Ameliyat edilecek hastayı bir gün öncesinden muayene eder. Dosyalarını görür. Anestezi ve ameliyat bakımından eksikleri varsa tetkik yaptırır. Eğer bir sorunla karşı karşıya kalırsa operatörlere hemen bilgisini aktarır.

Anestezi Teknisyenin de Gerektiren Özellikler; Göz-el koordinasyonu gelişmiş, fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili olması, insanlarla iş birliği içinde çalışmayı seven, bedence güçlü ve dayanıklı olan, söylenen ya da yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli olmalı, güler yüzlü ve sabırlı olmalıdır.

Anestezi Teknisyeni ve Eğitim Süreci; Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim sürecinde öğrenciler Anesteziyoloji Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersleri görmektedirler. Eğitim esnasında ve bitiminde stajı ve tezi konusunu oluşturmaktadır. Anestezi dalını bitirmişlere ön lisans diplomasını ve Anestezi Teknikeri unvanını almış olacaklardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

sibel

11 Mayıs 2024 Cumartesi

bende lise son öğrencisiyim duyduğum kadarıyla maaşı iyi olan bir meslek Melisac;ım en az yani minimum 3 4 arası

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Melisacığım,

Evet, maaş konusunda haklısın. Ancak unutma ki her meslekte olduğu gibi burada da deneyim ve uzmanlık maaş üzerinde büyük bir etkiye sahip. Kendini geliştirirsen ve alanında uzmanlaşırsan, çok daha iyi kazançlar elde edebilirsin. Başarılar dilerim!

soru

melisa

08 Nisan 2024 Pazartesi

lisede hangi bölümü seçmem lazım ve ne kadar maaş alıyorlar söylermisiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Melisa Hanım, hangi bölümü seçmeniz gerektiği konusunda öncelikle ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurmanız önemli. Mesleklerin maaşları ise sektöre, deneyime ve konuma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, mühendislik, tıp ve hukuk gibi alanlarda genellikle daha yüksek maaşlar alınırken, sanatsal ve sosyal bilimler alanlarında maaşlar değişkenlik gösterebilir. Kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz ve mutlu olacağınız bir mesleği seçmek, uzun vadede daha tatmin edici olabilir.

2. Cevap
cevap

Admin

Melisa hanım, hangi bölümü seçeceğiniz, ilgi alanlarınıza, yeteneklerinize ve gelecekte yapmak istediğiniz mesleğe bağlı olarak değişir. Örneğin, sayısal derslerde başarılıysanz, Mühendislik veya Tıp gibi alanlara yönelebilirsiniz. Eğer sosyal bilimlere ilginiz varsa, Hukuk veya Psikoloji gibi bölümler sizin için uygun olabilir. Maaşlar ise seçeceğiniz mesleğe, çalıştığınız sektöre ve deneyiminize göre değişiklik gösterir. Örneğin, yeni mezun bir mühendis ile deneyimli bir doktorun maaşları farklı olacaktır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için rehber öğretmeninizden veya meslek danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

3. Cevap
cevap

İlenç

Melisa Hanım, Anestezi teknisyenleri, herhangi bir üniversite gerektirmeden direk mesleğe geçebileceğiniz bir bölümdür. Ancak ülkemizde teknisyenler uzmanlara göre daha düşük maaşlarla çalışmaktadır. Bu nedenle üniversite bölümlerini tercih ederek anestezi uzmanı olmanız hem daha rahat iş imkanları hem de daha çok maaş alabilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca uzmanların iş imkanları daha da kolaydır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnhalasyon Anestezikleri

İnhalasyon Anestezikleri

Anestezi Muayenesi

Anestezi Muayenesi

Popüler İçerikler

Anestezi Nedir?

Anestezi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Spinal Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezi Nedir?

Genel Anestezi Nedir?

Anestezi Teknikeri Ve Teknisyeni Arasındaki Fark?

Anestezi Teknikeri Ve Teknisyeni Arasındaki Fark?

Bölgesel Anestezi

Bölgesel Anestezi

Anestezi Teknisyeni Görevleri ve Özellikleri

Anestezi Teknisyeni Görevleri ve Özellikleri